Cuma, May 26, 2017

4. Ders (Kalın ve İnce Harf Uygulamaları)

 

28 Kur'ân harfini tanırken, 7 'sinin kalın ve geriye kalan 21 'inin de ince olarak kabul edildiğini görmüştük. Burada ise, uygulama ile ilgili olarak, kalın harfler için kullanılan İsti'lâ ve ince harfler için kullanılan İstifâl sıfatlarının rollerine işaret edeceğiz.

İsti'lâ harfleri: ( خ ص ض غ ط ق ظ )

İstifâl  harfleri: Diğer harfler (Ra ( ر )ve Lâm ( ل )harflerinin kalın okunduğu özel durumlar hariç)

Mahrecinden sağlıklı olarak çıkarılan harf, bu sıfatları da kazandırılarak ağızdan çıkarsa, ancak o zaman gerçek kalınlığı veya inceliği ile ifade edilmiş olabilir. Uzman bir kişi denetiminde pratik yapma ihtiyacı, bu konuda daha da öne çıkmaktadır. Uygulamanın, yazılı olarak sadece tarifini yapabildiğimizden, seslendirme desteği almayı ihmal etmeyiniz.

Harflerin her türlü hareke ve sükun durumlarında, İsti'lâ ve İstifâl sıfatlarını göstermek gerekmektedir. Ancak, bu farkın daha kolay kavranabilmesi için, her harfin önüne Elif getirerek yapılacak bir uygulama ile yetineceğiz.

İsti'lâ yukarı kaldırmak, yükseltmek demektir. Kalın harflerde, üst çenenin de açılmasıyla, dil yukarı doğru kaldırılır ve ses ağzı doldurarak yukarı yönelir.

Kalın harflerde İsti'lâ uygulaması:

خا

صا

ضا

غا

طا

قا

ظا

İstifâl ise, aşağı indirmek, alçaltmak demektir. İnce harflerde, üst çene sabit kalırken, sadece alt çene aşağı doğru açılır ve dil alt damağa yakınlaştırılarak, ses aşağı yönelir.

İnce harflerde İstifâl uygulaması:

ءَ ا

بَا

تَا

ثَا

جَا

حَا

دَا

ذَا

زَا

سَا

شَا

عَا

فَا

كَا

لاَ

مَا

نَا

وَا

هَا

يَاYorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile