Cumartesi, May 27, 2017

15. Ders (Okumaya Yardımcı Olan İşaretler)

Kur’ânı Kerîm’lerde, vakıf işaretlerinin dışında, bazı tecvid kurallarına dikkat çekmek için veya özel okunuşların bulunduğu yerlerde, okuyucuya yardımcı olmak amacıyla çeşitli işaretlerin kullanıldığı görülür. Başlıcaları şunlardır:

( مد  ) Yazım gereği önünde uzatma harfi bulunmayan fakat uzatılarak okunması gereken harflerin altında bulunur. ( دَاوُدُ   ) gibi.

( قصر  ) Uzatma görevi yapmayan harflerin altında bulunur. Hiç uzatılmayacağını ve sadece harekesiyle okunacağını ifade eder. ( أُولـٰئِكَ  ) ve ( أَنَا - لٰكِنَّا   ) gibi.

Kelime sonundaki Elif’in altında bulunduğunda; geçişte sanki Elif yokmuş gibi okunurken, duruş yapıldığında Elif, uzatma harfi olarak devreye girer.

( سكته   ) Sekte yapmayı gerektiren lafzın altında bulunur.

( قطع   ) Hem vasılda ve hem vakıfta mutlaka okunan Hemzelerin altında bulunur. 

  ( إشمام   ) Yûsuf sûresinin 11. âyetindeki ( تَاْمَنَّا  ) kelimesinde, şeddeli nûn’un altında bulunur. Kelimenin aslında iki nûn vardır ve ilki ötrelidir ( تَأْمَنُنَا  ). Bu duruma işaret etmek için, ilk nûnda ötre sesi çıkarılmadan, sadece dudaklar ötre yönünde uzatılarak çekilir ve şeddeli nûn tamamlanır.

( إماله   ) Hûd sûresinin 41. âyetindeki ( مَجْرٰيهَا   ) kelimesinin altında yazılıdır ve Ra harfinin İmâle ile okunacağını gösterir. İmâle yapılan harf, üstün-esre arası, fakat esreye daha yakın bir sesle okunur.

( تسهيل   ) Fussılet sûresinin 44. âyetindeki (أَأَعْجَمِىٌّ وَعَرَبِىٌّ   ) lafzında, ikinci hemzenin altına konur ve onun Teshîl ile okunacağını gösterir. Teshîl, Hemze ile He ( هـ   ) arası bir sesle okuyuşu ifade etmek için kullanılan terimdir. 

  ( إختلاس   ) Zümer sûresinin 7. âyetinde ( يَرْضَهُ لَكُمْ   ) lafzında, He ( هـ   ) harfinin altında bulunur ve onun İhtilâs ile okunacağını gösterir. İhtilâs, harekenin sadece üçte ikisini telaffuz etmek demektir.

( س   ) Sâd ile yazıldığı halde Sîn ile okunacağını gösterir.

( ن   ) Sonu tenvinli olan kelimeden bir diğerine geçiş yaparken, esreli nûn ile geçileceğini gösterir ve tenvinli harfin altına konur. 

 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar   

 
#1 RE: 15. Ders (Okumaya Yardımcı Olan İşaretler)muhammet 28-03-2012 08:58
iyi