Ana sayfa » Questions » Kasr İşareti
Zehra Staff asked 2 sene ago

Merhaba.
Cok arastirmama ragmen, bu konuda net bir bilgi bulamadim.

Kasr isaret; tenvinin ve normal harekeli kelimenin altina gelince, geciste ve durusta ne ifade ediyor?

Ornek kelimeler ekledim.

Bunlarin altindaki kasrlarin, o kelimede dururken veya gecerken, nasil bir etki yaptigini bana kisaca anlatabilirseniz cok sevinirim.
Hayirli gunler.
20161110_110747 fph

1 Answers
Tecvid Staff answered 2 sene ago

Merhabalar,
 
Kasr kelimesi kısa manasına gelmektedir. Fakat tecvid ıstılahında kasr işareti, üstünde bulunduğu harfin okunmayacağına işaret eder.
 
“Ulema ve Lu’lu’ ” kelimeleri: Arapçada hemzenin yazılabilmesi için yardımcı bir harfe ihtiyaç duyar. Bu bazen “elif”, baze “y” bazen de “vav” harfi olur. Fetha (üstün) olunca “elif”in üzerine, esre olunca “y”nin üzerine, damme (ötre) olunca da “vav”ın üzerine yazılır. Burada okunan harf hemzedir. Vav okunmaz sadece yazılması için yardımcıdır.
 
“selasil” kelimesine gelince durum biraz farklıdır burada. Asım kıraatine göre geçiş esnasında kelimenin sonunda bulunan elif okunmaz fakat duruşta ister okunur ister okunmaz. İki rivayet te sahihtir. Yani buradaki kasr işareti yine bir vecihle okunmadığına işaret eder.
 
Bu yazdığım kurallar Asım kıraati için geçerlidir. Diğer bazı kıraatlerde “vav” harfi okunabilir. Daha detaylı bilgi için kıraat kitaplarına bakılabilir.
 
Allah’a emanet olun.