Ana sayfa » Questions » Kur’an Öğrenmek İstiyorum
Ayşe asked 1 sene ago

Merhaba,
Eskiden beri Kuran öğrenmek istiyorum fakat şimdiye kadar nasip olmadı. Yaşım da bayağı ilerledi iyice kuran öğrenemeyeceğim diye üzülüyorum. Aslında çok kuranı öğrenmek istiyorum tecvitli fakat nereden ve nasıl başlayacağımı bilemiyorum. Yardımcı olursanız memnun olurum. 

1 Answers
Tecvid Staff answered 1 sene ago

Ayşe Hanım Merhaba, Kur’an öğrenmek istiyorum diye yazmışsınız. Öncelikle Kur’an okumayı istemenin önemli bir artı olduğunu unutmamanız gerekir. Bu motivasyonla çok kısa zamanda ve kolay tecvidli Kur’an-ı Kerim okumayı öğrenebilir ve hatta başkasına da öğretebilirsiniz. Peygamber Efendimiz’in (s.a.s.) bu konudaki hadisini hepimiz biliriz. “Sizin en hayırlınız Kur’an-ı Kerimi öğrenen ve başkasına öğretendir.” Fakat nereden başlayabilirim diye soruyorsanız adım adım size anlatayım.
1. Adım Elifba Dersleri
Tecvidli Elifbe: Tecvidli elif ba dersleri şunlardır: Kur’an Harfleri, Harekeler: Üstün (Fetha), Esre (Kesra), Ötre (Damme), Cezim, Şedde, Tenvin, Med (Uzatma), Çeker-Asar, Lafzatullah
Buraya tıklayarak derslere ulaşabilirsiniz

2. Adım Tecvid Dersleri
Tecvid Dersleri: Tecvid Nedir?, Harf Mahreçleri (Harflerin çıkış yerleri), Harflerin Sıfatları, Sakin Nun (Cezimli Nun)’un Hükümleri: İzhar, İhfa, İklab, İhfa, Sakin Mim’in Hükümleri: Dudak ihfası (İhfa Şefevi), Dudak İzharı (İzhar Şefevi), Lafzatullah, Tilavet Secdesi, Sekte, Vakıf ve İşaretleri, İnce ve Kalın harfler, Ra’nın Hükmü (Hükmü’r-Ra), Zamir He, Hurufu Mukattaa, Uzatma (Med): Medd-i Lazım, Medd-i Arız, Medd-i Muttasıl, Medd-i Munfasıl, Medd-i Bedel, Medd-i İvaz, Medd-i Lin, İdğam Çeşitleri: İdğam Misleyn, İdğam Mütekaribeyn, İdğam Mütecaniseyn

Buraya tıklayarak tecvid derslerine ulaşabilirsiniz.

Bu iki adımda Kur’an-ı Kerimi tecvidine uygun bir şekilde öğrenebilirsiniz.
Unutmayınız ki her şeyin başı SABIRdır.Sabırla beraber bolca pratik yaptığınızda Kur’anı öğrenmenin aslında ne kadar kolay olduğunu siz de göreceksiniz.
Allaha emanet olun.