Ana sayfa » Makaleler » Kolay Kur’an Öğrenmek

Kolay Kur’an Öğrenmek

Kolay Kur’an Öğrenmek

Her ilmin tahsil edilmesinde kendine göre kolaylık ve zorlukları vardır. İlim elde etmek sabır, emek ve gayret ister. Kolay Kur’an Öğrenmek‘de böyledir.

Kuran’ı Kerim’i kolay öğrenmek herkesin arzu ettiği ve ulaşmak istediği bir hedeftir. Gerek ülkemizde gerek diğer beldelerde kolay kuran öğrenimini sağlayan bir çok merkezin, Kur’an Kurslar’ın veya bireysel gayretin olduğunu söyleyebiliriz.

Çok farklı programlar, yeni yöntemler ve her gün geliştirilen yeni uygulamalarla, kolay kuran öğrenimi sağlanmak istenmektedir. Teknoloji çağında yaşamamız itibarı ile de teknolojiden istifade ederek yeni programlar geliştirilmiştir.

O programlardan bir tanesini de Allah (c.c.) bizlere nasip etmiş ve şu anda yüz binlere ulaşan sayılarıyla kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.

Allah Kuran’ı Kerim’de Kuran öğrenmenin çok kolay kıldığını ifade eder. Kamer Suresi’nde şöyle buyurur.

“Yemin olsun: Biz, ders alınsın diye Kur’ân’ın anlaşılmasını kolaylaştırdık. Haydi var mı düşünen ve ibret alan?” Kamer 54:17

Kuran’ı Kerim’in ifadesinden de anlaşılıyor ki aslında Kuran’ı Kerim’in kendisi kolaydır. Kendisi kolay olanın öğrenilmesi tabi ki kolay olmaktadır.

En Kolay Kur’an Öğrenme Şekli

Bir de Allah bu işe gönül verenlerin ve Kur’an gibi yüce bir kitabı öğrenme gayreti gösteren birisine elbette kolay kılacaktır.
Bütün bunların yanında en kolay kuran öğrenme şekli şudur demek elbetteki doğru olmayabilir.

En kolay kuran öğrenme şekli şudur demek yerine şu metotla Kuran’ı Kerim kolay öğrenilebilir demek daha doğru olur. Çünkü öğrenme kişiye göre değişiklik gösterebilir.

Kolay Kur’an Öğrenme Metotları

Kuran’ı kolay öğrenmenin birçok yönteminden sadece birkaç yolu veya yöntemi maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz.

 • Niyetin halis tutulması. Yani sadece Allah rızası için Kuran öğrenmek.
 • Sabırlı olmak. Kuran öğrenmek sabır işidir.
 • Kuran’ı ehlinden öğrenmek. Yani Kuran’ı Kerim’i tecvidine uygun okuyabilen, mahir ve iyi öğretme kabiliyetine sahip hafız hocalardan alınması Kuran’ı kolay öğrenmenin en önemli yollarından bir tanesidir.
 • Kuran’ı Kerim’i her gün az da olsa okumak.

Bu saydığımız hususların yanında daha bir çok madde sayılabilir. Fakat kuranı kolay öğrenmek deyince aklımıza gelebilecek temel maddeleri saymış olduk.

Allah Kuran’ı kolay öğrenmeyi ve hayatımıza uygulamayı bizlere nasip eylesin.

Âmin.

2 Yorum

 1. Ali 15:39 de 13 Aralık 2017 - Yanıtla

  Kuran öğrenmek istiyorum. Nasıl yapayım?

  • Tecvid 15:43 de 13 Aralık 2017 - Yanıtla

   Merhaba Ali bey, sitemizdeki elifbe dersleriyle başlayabilirsiniz. Sesli elifbe sayesinde kendi kendinize kolay kuran öğrenebilirsiniz.
   Daha sonra da tecvid dersleri ve tecvid alıştırmaları sayesinde güzel kuran okuyabilirsiniz. Başarılar dileriz.

Siz de fikrinizi belirtin